LHLP10NB100M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 38 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LHLP10NB100M PDF
Type Description
Series:LH, LP Type
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):38mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)