1206HS-680EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68NH 950MA 260 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1206HS-680EKTS PDF
Type Description
Series:1206HS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:68 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):950 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):260mOhm
Q @ Freq:55 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant:1.2GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Height - Seated (Max):0.060" (1.52mm)