NP06DB150M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 1.3A 120 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
NP06DB150M PDF
Type Description
Series:N, P Type
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.3 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:18MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)