
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1008CT |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ceramic |
| Inductance: | 82 nH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 500 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 560mOhm |
| Q @ Freq: | 50 @ 500MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1.1GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 50 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1008 |
| Size / Dimension: | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.055" (1.40mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1008CT-820EKTS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
POWER INDUCTOR SMD
FIXED INDUCTOR 10UH SMD
FIXED IND 33NH 600MA 380 MOHM
FUSE SQUARE 2KA 700VAC RECT
CONN FLANGE GASKET 14S BLACK
FIXED IND 82NH 500MA 560 MOHM
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE