PC9FJ150K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 520MA 865 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PC9FJ150K PDF
Type Description
Series:PC
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:15 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):520 mA
Current - Saturation (Isat):520mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):865mOhm Max
Q @ Freq:120 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:28.8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.265" Dia (6.73mm)
Height - Seated (Max):0.270" (6.86mm)