LHL13TB101KB
Description
FIXED IND 100UH 2A 120 MOHM TH
DataSheet
LHL13TB101KB PDF
Type Description
Series:LH, L Type
Package:Tape & Box (TB)
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:3.3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)