IM06RFCSBH1R5K40
Description
FIXED IND 1.5UH 850MA 430 MOHM
DataSheet
IM06RFCSBH1R5K40 PDF
Type Description
Series:IM-6-RFCS-40
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):850 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):430mOhm Max
Q @ Freq:45 @ 15MHz
Frequency - Self Resonant:160MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:15 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.447" L (4.83mm x 11.35mm)