70F221AF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 220MH 39MA 424 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
70F221AF PDF
Type Description
Series:70F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:220 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):39 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):424Ohm Max
Q @ Freq:51 @ 25kHz
Frequency - Self Resonant:70kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:25 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.540" Dia x 0.880" L (13.72mm x 22.35mm)