IMS02SH180K
Description
FIXED IND 18UH 108MA 3.8 OHM TH
DataSheet
IMS02SH180K PDF
Material - Core:Iron
Inductance:18 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):108 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3.8Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:26MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)