SD3110-820-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 82UH 167MA 3.57 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SD3110-820-R PDF
Type Description
Series:SD3110
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:82 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):167 mA
Current - Saturation (Isat):166mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3.57Ohm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)