
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMS-5WD-40 |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 1 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 2.3 A |
| Current - Saturation (Isat): | 2.3A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 62mOhm Max |
| Q @ Freq: | 42 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 131MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IMS05WDER1R0K40 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 6.8MH 210MA 7.8 OHM TH
FIXED IND 75UH 1A SMD
FIXED IND 50UH 186 MOHM SMD
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
CONN RCPT 20POS 0.156 TIN SMD
TERM BLK 3P TOP ENTRY 3.5MM PCB
FIXED IND 1UH 2.3A 62 MOHM TH