1641-152H
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 835MA 120 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1641-152H PDF
Type Description
Series:1641
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):835 mA
Current - Saturation (Isat):835mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:115MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)