SD20C-R47-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 470NH 3.59A 20 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SD20C-R47-R PDF
Type Description
Series:SD20C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:470 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.59 A
Current - Saturation (Isat):4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):20mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)