PTKM100R-180SM
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 920MA 300 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PTKM100R-180SM PDF
Type Description
Series:PTKMR-SM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):920 mA
Current - Saturation (Isat):130mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):300mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:6MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.340" L x 0.340" W (8.64mm x 8.64mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)