MGA0402R56M-10
Manufacturer
Laird - Performance Materials
VIGOR # :
Description
FIXED IND 560NH 6.5A 16 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MGA0402R56M-10 PDF
Type Description
Series:MGA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:560 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.5 A
Current - Saturation (Isat):10A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):16mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):0.091" (2.30mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HKQ0603U0N7B-TX
HKQ0603U0N7B-TX
FIXED INDUCTOR 0.7NH 0201
LEMC2520T150K
LEMC2520T150K
FIXED IND 15UH 175MA 1.9 OHM SMD
5142-103K
5142-103K
FIXED IND 10UH 2A 70 MOHM SMD
SiT3372AI-2B9-25NH14.400000T
SiT3372AI-2B9-25NH14.400000T
XTAL OSC VCXO 14.4000MHZ LVDS
SiT3372AI-2E2-25NE74.250000X
SiT3372AI-2E2-25NE74.250000X
XTAL OSC VCXO 74.2500MHZ LVDS
MGA0402R56M-10
MGA0402R56M-10
B78108T3821J
B78108T3821J
FIXED IND 820NH 500MA 550 MOHM