
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S0603 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Alumina |
| Inductance: | 56 nH |
| Tolerance: | ±3% |
| Current Rating (Amps): | 600 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 340mOhm Max |
| Q @ Freq: | 35 @ 200MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1.9GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 200 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.040" (1.02mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of S0603-56NH3B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 12UH 385MA 670 MOHM TH
FIXED INDUCTOR 2.2UH SMD
FIXED INDUCTOR SMD
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ HCSL
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM
LG-DIST RT-ANG CAMERA CBL 15M