0805-331J
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330NH 310MA 1.4 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0805-331J PDF
Type Description
Series:805
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:330 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):310 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.4Ohm Max
Q @ Freq:48 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:600MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max):0.060" (1.52mm)