IR02EB391K
Description
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM TH
DataSheet
IR02EB391K PDF
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:390 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):40 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):35Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:6.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.120" Dia x 0.260" L (3.02mm x 6.60mm)