
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | N |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 56 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.1 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 290mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 9.2MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.197" (5.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of N08DPB560K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
POWER INDUCTOR SMD
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM
FIXED IND 22NH 500MA 170 MOHM
SMW 7W 150R 5% TAPED
CONN D-SUB HD PLUG 15P SLDR CUP
FIXED IND 56UH 1.1A 290 MOHM SMD
RING VERSAKRIMP MILLER J-385-10M