
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL110 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 710 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1Ohm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 2.2MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 100°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.394" (10.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of RL110-561K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED INDUCTOR
FIXED IND 6.8UH 1.5A 105 MOHM
FIXED IND 100UH 1A 250 MOHM SMD
CAP FILM 1.5UF 5% 850VDC AXIAL
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 15POS STR
FIXED IND 560UH 710MA 1 OHM TH