LHLC08TB390K
Description
FIXED IND 39UH 1.7A 120 MOHM TH
DataSheet
LHLC08TB390K PDF
Type Description
Series:LH, LC Type
Package:Tape & Box (TB)
Material - Core:Ferrite
Inductance:39 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.7 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:8.4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)