105-561FS
Description
FIXED IND 560NH 460MA 450 MOHM
DataSheet
105-561FS PDF
Type Description
Series:105
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:560 nH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):460 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):450mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:163MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.91mm)