UP2T-470-R
Description
FIXED IND 47UH 1.7A 138.8 MOHM
DataSheet
UP2T-470-R PDF
Type Description
Series:UNI-PAC™ 2T
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:47 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.7 A
Current - Saturation (Isat):1.4A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):138.8mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):0.390" (9.90mm)