IM06RFCSER6R8K40
Description
FIXED IND 6.8UH 800MA 550 MOHM
DataSheet
IM06RFCSER6R8K40 PDF
Type Description
Series:IM-6-RFCS-40
Material - Core:Iron
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):550mOhm Max
Q @ Freq:65 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:56MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.447" L (4.83mm x 11.35mm)