1008HC-122EKFS
Manufacturer
Delta Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.2UH 550MA 400 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1008HC-122EKFS PDF
Type Description
Series:1008HC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):550 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):400mOhm
Q @ Freq:25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:230MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)