
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PT |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 1 mH |
| Tolerance: | ±15% |
| Current Rating (Amps): | 3.1 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 420mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical, 4 Leads (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.750" L x 0.900" W (44.45mm x 22.86mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.980" (50.29mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PT1000-1750-VM is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 10UH 6.8A 15 MOHM TH
FIXED IND 1.2UH 30A 2.5 MOHM SMD
FIXED IND 600UH 812 MOHM SMD
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
FIXED IND 27UH 15.4A 10 MOHM TH
CONN HEADER VERT 24POS
FIXED IND 1MH 3.1A 420 MOHM TH