IMS02EB680K
Description
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM TH
DataSheet
IMS02EB680K PDF
Material - Core:Iron
Inductance:68 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):61 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):12Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:13MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)