PM1608S-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 65 MOHM SMD
DataSheet
PM1608S-6R8M PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):65mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:50MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):0.115" (2.92mm)