IM06RR3R3K
Description
FIXED IND 3.3UH 990MA 140 MOHM
DataSheet
IM06RR3R3K PDF
Type Description
Series:IM
Material - Core:Iron
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):990 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):140mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:70MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.440" L (4.83mm x 11.18mm)