PM1608S-332M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3MH 80MA 11 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM1608S-332M PDF
Type Description
Series:PM1608S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 mH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):80 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):11Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):0.115" (2.92mm)