S0603-47NH1B
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
S0603-47NH1B PDF
Type Description
Series:S0603
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Alumina
Inductance:47 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):310mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant:2GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:200 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)