PT400R-1200-VM
Description
FIXED IND 400UH 2.4A 250 MOHM TH
DataSheet
PT400R-1200-VM PDF
Type Description
Series:PTR
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:400 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):2.4 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):250mOhm Max
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.250" L x 0.700" W (31.75mm x 17.78mm)
Height - Seated (Max):1.330" (33.78mm)