1641R-222J
Description
FIXED IND 2.2UH 665MA 190 MOHM
DataSheet
1641R-222J PDF
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):665 mA
Current - Saturation (Isat):665mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:100MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)