CAL45TB270K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 1.1A 330 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CAL45TB270K PDF
Type Description
Series:CA, L Type
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:27 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.1 A
Current - Saturation (Isat):1.1A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):330mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)