B78148T1562J
Description
FIXED IND 5.6UH 260MA 1.3 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
B78148T1562J PDF
Type Description
Series:MCC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):260 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.3Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:75MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.130" Dia (3.30mm)
Height - Seated (Max):0.386" (9.80mm)