IMS05WDRU120K40
Description
FIXED IND 12UH 460MA 1.5 OHM TH
DataSheet
IMS05WDRU120K40 PDF
Type Description
Series:IMS-5WD-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:12 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):460 mA
Current - Saturation (Isat):460mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.5Ohm Max
Q @ Freq:47 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:38MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)