PM20-6R8K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 180MA 2 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM20-6R8K PDF
Type Description
Series:PM20
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):180 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:43MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)