
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMS-2WWD-40 |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 180 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 200 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 64mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 8.12Ohm Max |
| Q @ Freq: | 56 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 11MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.133" Dia x 0.335" L (3.38mm x 8.51mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IMS02WWDBH181K40 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 820NH 900MA 220 MOHM
FIXED IND 2.7UH 2.5A 58 MOHM TH
FIXED INDUCTOR
XTAL OSC VCTCXO 25.0000MHZ
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
4.0X4.0MM RA. INFRARED SMD LED
FIXED IND 180UH 200MA 8.12 OHM