
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IR |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 4.7 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 230 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.2Ohm Max |
| Q @ Freq: | 45 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 75MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.120" Dia x 0.260" L (3.02mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IR02EV4R7J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 27UH 450MA 1.85 OHM TH
FIXED IND 180NH 580MA 240MOHM SM
FIXED IND 68UH 176MA 2.7 OHM TH
RES 3K OHM 5% 8W AXIAL
CAP CER 15PF 1KV U2J 1206
CONN HEADER SMD R/A 5POS 1.5MM
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.2 OHM TH