LHLC08NB220K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 22UH 2.3A 68 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LHLC08NB220K PDF
Type Description
Series:LH, LC Type
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:22 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.3 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):68mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:11MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)