IRF01ER102K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1MH 60MA 26 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IRF01ER102K PDF
Type Description
Series:IRF
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):60 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):26Ohm Max
Q @ Freq:60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:1.4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.120" Dia x 0.260" L (3.02mm x 6.60mm)