IM04EB270K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 170MA 2.6 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM04EB270K PDF
Type Description
Series:IM
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:27 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):170 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.6Ohm Max
Q @ Freq:60 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:25MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)