IM04EV100K
Description
FIXED IND 10UH 290MA 900 MOHM TH
DataSheet
IM04EV100K PDF
Material - Core:Iron
Inductance:10 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):290 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):900mOhm Max
Q @ Freq:55 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)