IM02SH8R2J
Description
FIXED IND 8.2UH 155MA 2.7 OHM TH
DataSheet
IM02SH8R2J PDF
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):155 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.7Ohm Max
Q @ Freq:55 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:55MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)