LAP02TA151K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 150UH 39MA 16 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LAP02TA151K PDF
Type Description
Series:LA, P Type
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):39 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):16Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:6MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)