IM02EB2R7G
Description
FIXED IND 2.7UH 355MA 550 MOHM
DataSheet
IM02EB2R7G PDF
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):355 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):550mOhm Max
Q @ Freq:37 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:100MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)