
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5500 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 10 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 16 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 8mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Horizontal Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.690" Dia x 1.380" L (17.53mm x 35.05mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 5516-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM
FIXED INDUCTOR 1UH SMD
FIXED IND 1.5UH 7.99A 7.2 MOHM
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
MEM CARD MICROSDHC 16GB CLASS 10
FIXED IND 10UH 16A 8 MOHM TH