IM04BH161J
Description
FIXED IND 160UH 111MA 6.4 OHM TH
DataSheet
IM04BH161J PDF
Material - Core:Iron
Inductance:160 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):111 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):6.4Ohm Max
Q @ Freq:65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:7.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)