1008CT-500EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 50NH 600MA 480 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1008CT-500EKTS PDF
Type Description
Series:1008CT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:50 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):480mOhm
Q @ Freq:72 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:1.9GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.055" (1.40mm)