PC9FJ4R7K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 985MA 245 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PC9FJ4R7K PDF
Type Description
Series:PC
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):985 mA
Current - Saturation (Isat):985mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):245mOhm Max
Q @ Freq:95 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:79MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.265" Dia (6.73mm)
Height - Seated (Max):0.270" (6.86mm)